rewind

I don’t know how about you but I need some green. It’s so dark, gray and sad outside that I dig into my photographs of Alhambra which I’ve taken early this year - when the spring began…

I must admit that I need the holidays deeply but (there’s always a ‘but’) it’s not going to happen soon….so let’s imagine that we can relax in a Spanish spring sun in a lovely Alhambra Palaces and its Gardens. What do you say?

***

Szaro - buro na zewnątrz, potrzeba wypoczynku ogromna, zieleń wakacji tak kusząca, że wygrzebałam zdjęcia zrobione wczesną wiosną w Alhambrze. I tak sobie myślę, że całkiem nieźle im się wypoczywało na szczytach władzy. Łatwo to sobie wyobrazić spoglądając na fotografie.

To jak- komu odrobiny hiszpańskiej zieleni uwiecznionej wczesną wiosną?

WSPANIAŁEGO TYGODNIA

A lovely walk for today's Monday morning

Znaczna część z Was siedzi teraz w biurach i ciężko pracuje. Warto choć na chwilę przy kawie oderwać się od rzeczywistości prawda? Chodźcie na spacer - ponoć trzeba się jak najwięcej się ruszać!  

Nie powiem, czym teraz się zajmuję...zachowam to na potem ;)

***

A lot of you are now sitting in offices, working hard. It is worth for a while to get away from reality with a hot coffee, right? Come for a walk with me - they say that you have to move your a.. as much as possible! Obviously to be healthy ;)

I will not say what I'm doing ... I will keep it for later;)